Dünya’da hiç deprem olmasa ne olurdu? Öğrenince depremin kıymetini anlayacaksınız!

Doğa, insanoğlu onun kendisine bu kadar müdahale etmediği dönemlerde döngüsünü gayet güzel bir şekilde devam ettiriyor, içinde barınan milyarlarca canlıya ev sahipliği yapıyordu. İnsanoğlu gelişen teknoloji ile doğanın dengesini günden güne bozuyor ve son aşamada ise doğanın ayarları ile direkt olarak oynuyor.

Şüphesiz doğanın bu döngüsünde bizleri en çok korkutan olaylardan birisi de depremlerdir. Ürkütücü sesi ve sonrasında meydana getirdiği yıkım ile birçok insanın korkulu rüyalarından birisi olan depremler zaman zaman insanoğlunun hayatını toplu olarak sona da erdiriyor.

PEKİ HİÇ DEPREM OLMASA NE OLURDU?

Bu soru alışılmış deprem olgusundan dolayı birçok insanın hiç düşünmediği basit bir soru. Tıpkı yağmur hiç yağmasa, güneş hiç doğmasa gibi sorular kategorisinde.

İşte bu soruyu bazı araştırmacılar sormuş ve araştırmaları sonucunda hiç deprem olmasaydı dünyada yaşam nasıl olurdu sorusunun korkunç cevabını bulmuş. National Geographic dergisi 2018 yılında bu konu hakkında detaylı bir araştırma yaparak yanıtlarını şu şekilde bulmuş.

BİR GÜN DEPREMLER TAMAMEN SONA ERECEK

Bilim adamları bir gün depremlerin tamamen sona ereceğini öngörüyor. Bu depremler sona erdiğinde artık sıradağlar, volkanlar ve kara parçaları da oluşmayı bırakacak. Bu sonuçlar sonrasında ise dünyada yaşam artık sona erecek.

Bir süre (tabi bu süre insanoğlunun yaşamından çok daha uzun bir süre) atmosferdeki rüzgarlar var olan bütün yapıları dümdüz hale getirecek. Dümdüz olan kıtalar ise sular altında kalacak.

Levhalar oluşmayı bıraktıktan sonra ise yeryüzünün altında kalan manto da bir süre sonra soğuyacak ve dünyamız artık buzdan bir gezegen halini alacak. Bu durum sonucunda ise dünyanın manyetik alanı zayıflayacak ve atmosfer inceldikçe incelecek.

Güneşten gelen zararlı radyasyonlar savunmasız bir durum ile karşı karşıya kalacak. Yeryüzü buz kesmese bile güneşten gelen zararlı ışınlar canlıların hayatlarını sona erdirecekti.

Yani deprem adeta bir yağmur gibi bir güneş gibi, canlıların suya ihtiyacı gibi oldukça önemli olan bir ihtiyaçtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x